Význam knižiek pre vývin dieťaťa

Myslím si, že všetci túžime po tom, aby naše deti vyrastali s pocitom, že v ich živote je veľa krásnych vecí a my sme tu na to, aby sme im všetko ukázali a sprostredkovali.

Knihy majú pre náš život veľký význam. Umožňujú nám nahliadnuť do iných krajín, životov a dovoľujú nám spoznávať nové veci. V dospelosti sú poznatky, ktoré vyhľadávame v knihách samozrejme iné, ako je to u detí. Knihy nám dovoľujú byť aj spolutvorcami deja, lebo my sami rozhodneme, ako budú naši hrdinovia z kníh vyzerať a môžeme ich prispôsobiť našim predstavám. Knihy u deti rozvíjajú fantáziu a predstavivosť.

Deti sú po narodení ako nepopísané stránky knihy. Knihy, v ktorej ešte nie sú žiadne obrázky, písmená, texty. Je veľmi dôležité, aby sme im my rodičia,  ukázali ako vyzerá a funguje svet.

To ich bude do ďalšieho života formovať. Je to veľmi dôležité pre ich ďalší vývin. Keď sa partneri dozvedia, že očakávajú prírastok do rodiny, častokrát siahajú po knihe s touto problematikou. Je veľmi dôležité pripraviť sa na príchod dieťatka do rodiny, hlavne, keď je to vaše prvé dieťa a nemáte s tým praktické skúsenosti. Dávam vám do pozornosti knihu 60 aktivít Montessori pre bábätko, ktorá vám pomôže pripraviť pokojné prostredie pre bábätko, ktoré ho posilní v túžbe objavovať a podporí jeho vývoj. Najprv dieťa vníma len nejaké záblesky, zvuky, hlasy, ktoré sa mu časom začnú spájať s konkrétnymi členmi rodiny. Pri uspávaní počuje uspávanku, ktorá sa opakuje a dieťa ju vie časom zaspievať spolu s mamou, otcom, či starými rodičmi.

Tak je to aj s knihami. Je dôležité, aby sme ich deťom ukazovali už od malička. Najprv ich možno začnú len oblizovať, brúsiť si na nich jeden-dva zúbky, ktoré už majú. No neskôr sa pre nich stanú každodennou súčasťou.

V knižkách pre najmenších je veľmi dôležitá farebnosť, to deti priťahuje a zaujíma. Je veľmi ťažké deti niečim zaujať. Všetci to poznáme. Pri jednej veci zotrvajú len pár minút a hneď chcú, aby sme  ich zabavili nejako ináč. Preto je dôležité pestovať u deti návyk siahať po knihe každý deň. Voliť knihy podľa veku dieťaťa a jeho momentálnych schopností a záujmov. V našej ponuke nájdete leporela pre najmenších. Pomocou nich sa dieťa naučí spoznávať a vnímať svet okolo seba. Majú kontrastnú farebnú grafiku, prispôsobenú citlivému detskému zraku. Sú z pevného materiálu v štýle harmoniky, ktorú môžeme postaviť vedľa dieťatka, aby ho skúmalo samo.

V knižkách dieťa začína rozoznávať farby a to pomocou obrázkov, ktoré najviac zosobňujú konkrétnu farbu. Ako napríklad, že zelená je farbou trávy, žltú nám najskôr pripomenie slniečko na oblohe, ktorá je samozrejme modrá atď.

Nasleduje čítanie básničiek a riekaniek a sme vďačný za každé slovo, ktoré po nás dieťa zopakuje. Na to nám dobre poslúžia detské knihy so zvieratkami. Prvé, čo vie dieťa napodobniť je zväčša zvuk zvieratka. Pri pohľade na obrázok s konkrétnym zvieratkom, hneď napodobní zvuk, ktorý vydáva. Naše leporela o domácich miláčikoch sú veľmi zábavné a dieťatko si nimi pri prezeraní  precvičuje aj jemnú motoriku   Počítanie u detí vie tiež podporiť dobre napísaná kniha doplnená obrázkami. My vám ponúkame detské knihy, ktoré rozvíjajú kreativitu u detí. Sú poučné ale aj zábavné. Pomáhajú im objavovať svet a odpovedať na nekonečné otázky – „prečo“? Zoznamujú sa s jedlom, ľudským telom-ako funguje a ako sa oň musíme starať, domácnosťou a vecami v nej. A to všetko hrou. Napríklad – Na čo je nočník? Prečo si musíme čistiť zúbky? Čo je to sneh?

Veľmi pekným spestrením sú hudobné knižky, ktoré máme v ponuke. K nim je priložené pianko, na ktorom si môže dieťa zahrať podľa nôt. Medzi kreatívne knižky v našej ponuke určite patria textilné knižky, atraktívne pre dieťa tým, že stránky šuštia, čo u detí vyvoláva záujem a túžbu spoznať, prečo sa to takto deje. S knižkou do vody bude kúpanie oveľa zábavnejšie. Vydáva piskavý zvuk. Pracovné zošity poskytujú dieťaťu príležitosť precvičovať si základné zručnosti vedenia ceruzky.

Dobrou pomôckou sú knihy pre deti v predškolskom veku. Deti sa v nich zoznamujú s písmenkami, číslami.

Prostredníctvom dobre napísanej detskej knižky sa deťom vykresľujú vzťahy medzi ľuďmi. Najprv vo vnútri rodiny, medzi rodičmi, starými rodičmi, súrodencami. Pestujú si vzťah k zvieratám. Neskôr deťom ukazujú,  ako je dôležité mať v živote kamarátov. Ako si navzájom pomáhať a zaujímať sa jeden o druhého a o  problémy iných ľudí. A samozrejme to známe a neoceniteľné poznanie, ktoré nás sprevádza celým životom, že dobro vždy zvíťazí nad zlom tak, ako to býva v každej dobrej rozprávke. 

Deťom čítame rozprávky a príbehy do veku, kým sami nevedia spájať prvé slová do viet. Potom začnú aj samé siahať po knihe. Obľúbia si hrdinov a čakajú na ďalšie pokračovania. Prípadne sú ich záujmami napr. dinosaury a sú schopné naučiť sa podľa kníh mená tých čudesných tvorov. Dievčatá obdivujú princezné a už sa vidia na ich mieste,ako šibú čarovnou paličkou, či cválajú trebárs aj na ružovom koníkovi.

Majme vždy na pamäti, že k internetu, mobilu, sledovaniu televízie a hraniu počítačových hier sa deti určite dostanú prostredníctvom kamarátov a okolia, ale k čítaniu kníh by sme ich mali viesť predovšetkým my rodičia. 

Tento článok píšem v nedeľu, ktorá je venovaná matkám. Preto na mňa padá aj akási nostalgia a spomienky. Moje deti už odo mňa nečakajú, že im večer pred spaním prídem prečítať rozprávku, no ja stále dúfam, že na to nikdy nezabudnú. Na tie chvíle, ktoré sa už nikdy nezopakujú. Keď dieťa visí na každom vašom slove a čaká, ako ten príbeh dopadne.

Nenechajte si újsť takúto príležitosť a priveďte svoje deti do sveta kníh. Vytvorí to v nich pocit krásna a pekných zážitkov.

Verím, že si z našej bohatej ponuky detských knižiek určite vyberiete a strávite pri nich neopakovateľný čas spolu s vašimi deťmi. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľať:

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp

Najnovšie

X